Į pradžią Svetainės žemelapis El.paštas
Lietuviškai English
Į pradžią MOLĖTŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ
Biudžetinė įstaiga
Vilniaus g. 44, LT-33140 Molėtai
Tel. (8 383) 54 761
El. p. savivaldybe@moletai.lt
Juridinių asmenų registras, kodas 188712799
Prisijungimas gyventojams

Naujienų prenumerata


TIESIOGINĖ VAIZDO TRANSLIACIJA
Jungti transliaciją
VAIZDO ĮRAŠAI
Žiūrėti įrašus
VAIZDO KONFERENCIJA
Žiūrėti konferenciją

Dėl atviro Anželikos Laužikienės laiško

Pakeisti susidariusią situaciją galime tik bendrai ir atsakingai dirbdami

Atsižvelgiant į gautą p. Anželikos Laužikienės 2017-06-02 atvirą laišką „Turistams rojus, o saviems – srutos..?“, o vėliau paskelbtą ir Molėtų krašto laikraštyje „Vilnis“, š. m. birželio 7 d. buvo surengtas posėdis, siekiant spręsti susidariusią problemą bei rasti kompromisą tarp verslo ir gyventojų interesų.

Posėdyje, kurį iniciavo Molėtų rajono savivaldybės meras Stasys Žvinys, dalyvavo Mindaugas Kildišius, mero pavaduotojas; Karolis Balčiūnas, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas; Nijolė Jauneikienė, Suginčių seniūnijos seniūnė; Danguolė Telksnienė, Čiulėnų seniūnijos seniūnė; Inga Žemaitytė, Žemės ūkio skyriaus vyr. specialistė; Ramutė Vasaravičienė, Žemės ūkio skyriaus vyr. specialistė; Genovaitė Vaškytė, Verbiškių bendruomenės pirmininkė; Vytautas Šakys, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Utenos departamento Molėtų skyriaus vedėjas; Kotryna Merkienė, Utenos regiono aplinkos apsaugos departamento direktoriaus pavaduotoja; Robertas Kuzma, Utenos regiono aplinkos apsaugos departamento Molėtų rajono agentūros vyr. specialistas; Daiva Kisielienė, Aplinkos apsaugos agentūros Poveikio aplinkai vertinimo departamento Panevėžio ir Utenos skyriaus vyr. specialistė; Aurimas Vitkauskas, UAB „Naujasodžio agrofirma“ vadovas; Vytautas Sabaliauskas, UAB „Alantos agroservisas“ direktorius; Rimvydas Laužikas, pareiškėjos sutuoktinis; Andrius Arlauskas, ūkininkas.

Posėdį pradėjęs meras S. Žvinys trumpai supažindino su 2017-06-01 gautu p.  Anželikos Laužikienės prašymo turiniu, kuriame ji skundžiasi UAB „Naujasodžio agrofirma“ vykdomos veiklos metu susidariusių atliekų (mėšlo ir srutų) tvarkymo būdais, jų naudojimu žemės ūkio naudmenų tręšimui. Taip pat meras susirinkusiems priminė Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų aprašo nuostatas, privalomas fiziniams ir juridiniams asmenims, kurie laiko ūkinius gyvūnus ir (ar) naudoja mėšlą ir (ar) srutas laukams tręšti, ir šią veiklą kontroliuojančioms institucijoms bei akcentavo, jog pirmiausia visiems turi būti labai svarbu, kad būtų padaryta kuo mažesnė žala tiek aplinkai, tiek žmogui.

 Verbiškių bendruomenės pirmininkė Genovaitė Vaškytė pritarė prašymo autorei dėl kvapų keliamo diskomforto gyventojams, tačiau pažymėjo, kad šią problemą galima spręsti taikiai ir tartis su UAB „Naujasodžio agrofirma“ bei ūkininkais dėl visiems priimtino tręšimo laiko. Posėdyje dalyvavęs Rimvydas Laužikas pažymėjo, kad UAB „Naujasodžio agrofirma“ galimai laikosi ūkinei veiklai keliamų teisės aktų reikalavimų ir nepažeidžia leidime numatytų sąlygų,  tačiau atsižvelgiant į rajono gyventojų patiriamus nepatogumus, dėl ūkinės veiklos metu išsiskiriančių kvapų, siūlė įmonei modernizuoti oro valymo įrenginius arba taikyti kitas mėšlo ir srutų tvarkymo technologijas, pasinaudojant ES struktūrinių fondų parama, arba tiesiog kurti pelno perdalijimo mechanizmą, kas leistų bent iš dalies gyventojams atlyginti už pastoviai patiriamus nepatogumus. Taip pat siūlė inicijuoti teisės aktų pataisas, kad jie nebūtų tokie palankūs ūkininkams.

Aplinkosaugos specialistai pažymėjo, kad jų pastangos - didelės, kontrolė yra vykdoma, teigė, jog šiai dienai aiškių pažeidimų nemato bei siūlė derinti darbų atlikimo laiką ir ieškoti susitarimo, kuris būtų efektyvus abiem pusėms.

„Dabartinėje situacijoje privalu ieškoti išeičių. Aišku viena, kad visa atsakomybę turi prisiimti UAB „Naujasodžio agrofirma“, nes nuo bendrovės atsakingo požiūrio ir veikimo priklauso šios problemos suvaldymas,“ – posėdžio metu kalbėjo meras S. Žvinys ir akcentavo, kad pirmiausia turime galvoti ne apie verslo suvaržymą, o apie pačių verslo atstovų atsakingumą, galiojančių teisės aktų vykdymą be jokių išlygų, atsakingų institucijų principingą kontrolę ir įvairių priemonių ieškojimą, siekiant išvengti aštraus kvapo dujų poveikio žmonėms ir artimiausiai jų aplinkai. „Tik bendrai dirbdami ir tardamiesi galime esmingai pakeisti susidariusią situaciją, o po šito pokalbio, manau, situacija tikrai keisis,“- reziumuodamas sakė meras S. Žvinys.

Posėdyje bendru sutarimu pritarta priemonių planui, kuris užtikrintų mažesnę žalą aplinkai, žmogui ir padėtų suvaldyti bei kontroliuoti mėšlo ir srutų tvarkymą mūsų rajone: Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Utenos departamento Molėtų skyriaus darbuotojai įsipareigojo tikrinti skystojo mėšlo ir (ar) srutų kauptuvų ir fermų (stacionarių taršos šaltinių) skleidžiamą oro taršą, kokia koncentracija būna karštomis dienomis, o Utenos regiono aplinkos apsaugos departamento Molėtų rajono agentūros darbuotojai tikrins turimus tręšimo planus, kalendorinius grafikus, dirvožemio duomenis, matuos oro taršą, kontroliuos kaip laikomasi Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų apraše ar kituose teisės aktuose nustatytų reikalavimų: ar per kalendorinius metus į dirvą patenkančio azoto kiekis neviršija 170 kg hektarui; ar mėšlas ir (ar) srutos neskleidžiamos nuo lapkričio 15 d. iki balandžio 1 d., taip pat ant įšalusios, įmirkusios ir apsnigtos žemės; ar mėšlas ir (ar) srutos neskleidžiamos nuo birželio 15 d. iki rugpjūčio 1 d., išskyrus tręšiant pūdymus, pievas, ganyklas ir plotus, kuriuose bus auginami žiemkenčiai; ar skystasis mėšlas ir srutos neskleidžiamos šeštadieniais, sekmadieniais ir valstybinių švenčių dienomis arčiau kaip per 100 m nuo gyvenamojo namo be gyventojo sutikimo ir 300 m nuo gyvenvietės be seniūnijos seniūno sutikimo ir kt. Aplinkos taršą iš esmės galima sumažinti, tik laikantis aplinkosauginių reikalavimų ir labai atsakingai vykdant savo ūkinę ar gamybinę veiklą.

 

 

 

 Paskutinis atnaujinimas: 2017-06-13 13:34:07
Jūsų komentaras
Vardas:
El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje
AntiSpam
komentarų nėra

 

 
© Molėtų rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.