Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba pateikė informaciją bei rekomendacijas apie tai, kaip elgtis, siekiant apsisaugoti nuo paukščių gripo.
Rekomendacijos paukštininkystės ūkiams:
- Paukštininkystės ūkis turi būti įrengtas taip, kad į jį negalėtų nekontroliuojami patekti pašaliniai asmenys, transporto priemonės, laukiniai, bešeimininkiai ir kiti gyvūnai.
- Ūkio teritorija turi būti nuolat tvarkoma, joje auganti žolė – šienaujama.
- Prieš įvažiavimą į paukštininkystės ūkio teritoriją turi būti užtikrinta visų įvažiuojančių transporto priemonių dezinfekcija.
- Pastatai ir patalpos, kuriose laikomi lesalai, turi būti sukonstruotos ir įrengtos taip, kad į jas negalėtų patekti laukiniai paukščiai ir graužikai, jos turi atitikti ir kitų, pašarų laikymą reglamentuojančių, teisės aktų reikalavimus.
- Ūkyje privalu registruoti informaciją apie paukščių gaišimą, vandens bei pašarų suvartojimą, kad būtų galima anksti nustatyti ligą ir sustabdyti užkrato plitimą į kitas teritorijas.
Rekomendacijos mažiems naminių paukščių ūkiams:
- Pavasarinės ir rudeninės paukščių migracijos metu (kovo–balandžio ir rugsėjo–spalio mėn.) laikyti naminius paukščius uždarose patalpose arba aptvaruose su stoginėmis, apsaugančiomis nuo kontakto su laukiniais migruojančiai paukščiais.
- Naminiams paukščiams skirtą pašarą laikyti taip, kad jis būtų apsaugotas nuo laukinių paukščių, graužikų ir kitų gyvūnų, galinčių mechaniškai pernešti virusą.
- Nenaudoti naminių paukščių girdymui atvirų vandens telkinių vandens.
- Namines žąsis ir antis laikyti atskirai nuo kitų naminių paukščių.
- Nesilankyti kitose paukščių laikymo vietose, vengti tiesioginio kontakto su laukiniais paukščiais.
Rekomendacijos medžiotojams:
- Medžiotojai turi žinoti, kad medžiojamieji vandens paukščiai yra potencialūs paukščių gripo nešiotojai, todėl medžioklė, sumedžiotų paukščių tvarkymas ir išpjaustymas turi būti vykdomas laikantis biologinio saugumo reikalavimų.
- Visos medžiojamų paukščių atliekos turi būti laikomos potencialiai užkrėstomis ir saugiai pašalinamos. Draudžiama sumedžiotų vandens paukščių atliekas sušerti naminiams gyvūnams (šunims, katėms ar kt.).
- Medžioklės metu ir po medžioklės laikytis biologinio saugumo reikalavimų. Vengti tais pačiais rūbais ir apavu lankytis paukščių laikymo vietoje ir medžioklėje, nes paukščių gripo virusas gali būti platinamas per drabužius, vaikiškus batus, transporto priemones ir pan.
Rekomendacijos keliautojams:
- Keliaujantys asmenys užsienio šalyse turėtų vengti tiesioginio kontakto su laukiniais ar naminiais paukščiais, atsisakyti ekskursijų į paukščių turgus, ypač tose šalyse, kuriose fiksuojami paukščių gripo protrūkiai.
- Reikėtų įsitikinti, kad valgoma paukštiena yra gerai termiškai apdorota (virta ar kepta) ir griežtai laikytis asmeninės higienos.
- Nesistengti įsivežti paukščių ir gyvūninių maisto produktų į Lietuvą iš ne Europos Sąjungos valstybių – tai griežtai draudžiama.
Pastebėjus būdingų ligos požymių naminių paukščių pulke, ėmus gaišti naminiams paukščiams ar aptikus nugaišusį laukinį vandens paukštį reikėtų apie tai pranešti artimiausiam VMVT departamentui arba nemokamu tel. 8 800 40 403.
Ką daryti, jei pastebėjau, kad paukščiai elgiasi neįprastai?
Kilus net menkiausiam įtarimui, kad laikomi naminiai paukščiai serga (tapo apatiški, nustojo lesti, gerti, atsirado pamėlynavimų barzdelių, skiauterių srityse, patinimų kaklo ar galvos srityje) arba staiga nugaišo, stabdant ligos plitimą, labai svarbu imtis šių veiksmų:
- nedelsiant informuoti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą (VMVT), telefono numeriu 1879 (gali būti taikomi padidinti tarifai) arba +370 5 242 0108 (tinka skambinant ir iš užsienio) arba privačiam veterinarijos gydytojui;
- neužkasti gaišenų neinformavus VMVT, nes didelio patogeniškumo paukščių gripo protrūkio atveju daugelio rūšių naminių paukščių gaištamumas labai didelis;
- sulaukti VMVT nurodymų, inspektoriai jus informuos apie reikiamus atlikti veiksmus. Atvykę jie paims gaišenų mėginius paukščių gripo tyrimams atlikti bei suteiks reikiamą informaciją, atsakys į iškilusius klausimus;
- patvirtinus užsikrėtimą laikymo vietoje, VMVT organizuos saugų paukščių nugaišinimą, bus atlikta tinkama dezinfekcija bei nurodyti tolimesni veiksmai;
- paukščių gripo virusas gali būti pernešamas mechaniškai ant rūbų, apavo ar transporto priemonių, todėl įtarus ligą privalu nesilankyti pas kaimyną, kuris laiko paukščius. Netoli paukščių fermų gyvenantys žmonės ir jų šeimų nariai taip pat privalo vengti kontaktų su augintojais, kurių paukščiai užsikrėtę ar įtariami sergant paukščių gripu.